2022 May Primary Candidates

Updated Daily

United States Senate

Charles Booker (DEM)                           Tami L Stainfield (REP)

John Merrill (DEM)                                   Valerie "Dr Val" Frederick  (REP)

Joshua Wesley Blanton Sr (DEM)      Rand Paul (REP)

Ruth Gao (DEM)                                      John Schiess (REP)

                                                                    Arnold Blankenship (REP)

United States House of Representatives District 2*

Hank Linderman (DEM)                                         S. Brett Guthrie (REP)

William Dakota Compton (DEM)                        E. Lee Watts (REP)

                                                                                     Brent Feher (REP)

*Redistricting Law passed currently in litigation. 

State Senate District 38

Mike Nemes (REP)

Allen Miracle (REP) *by order of the Bullitt Circuit Court, Case #22-   CI-00223 no votes for Allen Maricle are to be tabulated or recorded.

State House of Representatives District 26*

Russell Webber (REP)

Derek McAllister (REP) *by order of the Bullitt Circuit Court, Case #22-CI-00246 no votes for Derek McAllister are to be tabulated or recorded.

*Redistricting Law passed currently in litigation. 

State House of Representatives District 49*

Thomas Huff (REP)

*Redistricting Law passed currently in litigation. 

State House of Representatives District 37*

Emily Callaway (REP)

Jimmy Maricle (REP)                                   

 

*Redistricting Law passed currently in litigation.   

Justice of the Supreme Court District 2

Kelly Thompson Jr.

Shawn Marie Alcott

Judge of the Court of Appeals District 2 Div. 1

Jeff S. Taylor

David J. Clement

Judge of the Court of Appeals District 2 Div. 2

Kelly Mark Easton

District Judge District 55

Jennifer Porter

Circuit Judge, Circuit 55, Div. 1

Rodney Burrus

Circuit Judge, Circuit 55, Div. 2, Family Court

Elise Givhan Spainhour

County Judge Executive

Jerral "Jerry" Summers (REP)

Tony Thompson (REP)                                  

County Attorney

Tammy R. Baker (REP)

Robert Flaherty (REP)

County Sheriff

Michael "Mike" Murdoch (REP)                            Brent Hall (DEM)

Walt Sholar (REP)                                                    Brian Greenwell (DEM)

Dave Greenwell (REP)

 

County Clerk

Kevin Mooney (REP)

County Jailer

Terry Phillips (REP)

Matthew Roederer (REP)

Bryan Whittaker (REP)

Kenneth Wayne Bowles (REP)

Paul Eugene Watkins (REP)

Kenny Waters (REP)

Todd Anderson (REP)

Denise Arnold (REP)

Property Valuation Administrator

Clinton "Clint" Mattingly (REP)

Layne Abell (REP)

Bruce Johnson (REP)

County Coroner

David E. Billings (REP)

County Surveyor

Magistrate District 1

Dennis Mitchell (REP)                                                  Herb Hibbs (DEM)

Vera J Sanders (REP)

Douglas W. Walls (REP)

Magistrate District 2

Shaun Logsdon (REP)

Gary Lawson (REP)

Magistrate District 3

Joe Laswell (REP)

Mike Exton (REP)

Karen Johnson (REP)

Magistrate District 4

Joe Rayhill (REP)

Paul Ham (REP)

Kenneth E. White (REP)

Brian Bleemel (REP)

Constable District 1

Derrick Scott Monroe (REP)

Robert Watkins (REP)

Terry Baker (REP)

Constable District 2

John Cauley (REP)                                                       Kent Roby (DEM) 

Eric W. Sullivan (REP)

Constable District 3

John Owen Gibson (REP)

Larry E Watkins (REP)

Constable District 4

Chris Williams (REP)                                                 Frank Rouse(DEM)

Mark Williams (REP)

Wayne McMillen (REP)

Jim Miller (REP)

Cade Martin (REP)